.

Mazllum Saneja: Nganjëherë në mërgim e pi edhe lotin tim

Saneja në botën letrare njihet poet, eseist dhe më shumë si përkthyes i letërsisë shqipe në polonisht dhe anasjelltas. Ai prej më shumë se 40 viteve jeton herë në Poloni e herë në Kosovës, ndërsa, përveç përkthimeve, ka të botuara disa vepra. Jeni përkthyes në të dy gjuhët, nga gjuha polake në gjuhën shqipe dhe anasjalltas! More...

by rdiogjk | Published 9 years ago
By rdiogjk On Friday, April 11th, 2014
0 Comments

“Rrëfimi” i Ruzhdi Bakallit, ofertat për t’u kandiduar për kryetar të Gjakovës

Nga: Ideal Gola Vargjet e famshme të Fan Nolit, “Mbahu nënë mos ki frikë, se i ke djemtë në Amerikë”, tregojnë shumëçka, tregojnë se pavarësisht rrethanave që krijohen në vendin tonë, dikush nga More...

By rdiogjk On Wednesday, March 12th, 2014
0 Comments

Hasi: Cana të udhëheq Shqipërinë drejt EURO 2016

Ish-kapiteni i kombëtares shqiptare, Besnik Hasi është emëruar trajner i skuadrës më të suksesshme belge, Anderleht. Ai këtë detyrë e morri pas shkarkimit të ish-trajnerit De Brum të cilit i munguan More...

By rdiogjk On Monday, January 20th, 2014
0 Comments

Me Sevdaiun e 38 personazheve

Sevdai Radogoshi ka luajtur rreth 38 personazhe, ka realizuar 87 videoprojekte e 3 komedi, ka shkruar mbi 900 skeçe e sëfundmi ka marrë pjesë edhe në filmin “Ballkoni”. Si një artist i kompletuar edhe More...

By rdiogjk On Wednesday, January 1st, 2014
0 Comments

Krenare për kontributin e saj në vitet ’90-ta

Intervistuan: Edea Blyta & Ideal Gola E kaluara e shtetit tonë nuk ka qenë një periudhë që duhet thjesht të kujtohet, por më së shumti të shpërblehen njerëzit që kontribuan në të e që sot jemi More...

By rdiogjk On Thursday, December 19th, 2013
0 Comments

Flaka po shijon “Dancing with the stars”

Pjesëmarrja në spektaklin “Dancing With The Stars” bëri që Flaka Krelani të jetë më afër se kurrë më parë me publikun shqiptar. Ajo i ka surprizuar të gjithë me performancat e saj në skenë. More...

By rdiogjk On Thursday, November 21st, 2013
0 Comments

Muzika është ushqim për shpirtin tim

Besnik Varaki është një tjetër gjakovar që po tregon sukses në formatin “The Voice of Albania”. Paraqitja e tij e parë në “Audicionet e fshehura” i dha mundësinë të zgjedh Elton More...

By rdiogjk On Sunday, November 17th, 2013
0 Comments

Dorina, e bukur dhe e dashuruar (FOTO)

Është kjo Dorina Podrimja bukuroshja që performoi me mjaftë suksese në “Miss Zvicra 2013”. Bashkatdhetaria jonë që jeton në Zvicër, shpreson që një ditë ta përfaqësoj Kosovën në ndonjë eveniment More...

By rdiogjk On Thursday, November 7th, 2013
0 Comments

Vesa: Konkurrenca më motivon

U deshën vetëm 18 sekonda pasi filloi kënga që Alma Bektashi dhe Aurela Gaçe të bindeshin se zëri që po dëgjonin e meritonte të vazhdonte garen në “The Voice of Albania”. Pas tyre edhe Elton Deda More...

By rdiogjk On Friday, November 1st, 2013
0 Comments

Gjakovën e kam jurinë kryesore

Ai la sy e gojë hapur të katër panelistët. Florent Abrashi nga Gjakova që jeton në Prishtinë ka befasuar të gjithë me zërin e tij kur doli për herë të parë në episodin e tretë të “The Voice More...