.

Hasi refuzoi të largohet nga Genku në ’99-ën: Bashkë me tifozët ndihmuam 350 familje gjakovare

Besnik Hasi mund të konsiderohet si një nga ikonat e futbollit shqiptar, për karrierën e tij futbollistike në perëndim, por edhe atë prej trajneri. I rritur profesionalisht në perëndim, ai në moshën 27-vjeçare mbërrin në Kombëtaren kuqezi si shqiptari i parë i Kosovës që debutonte me Kombëtaren. Në një intervistë për Top Channel, More...

by rdiogjk | Published 6 years ago
By rdiogjk On Thursday, March 29th, 2018
0 Comments

Biografitë e 6 heronjve të Kosovës

Prej të enjtes, Gjakova do të ketë 6 heronj të tjerë të dekoruar. Vendimi i Presidentit Hashim Thaçi mori jetë të enjten pasdite kur familjarët e këtyre heronjve morën zyrtarisht titujt që nderojnë More...

By rdiogjk On Wednesday, March 28th, 2018
0 Comments

Historia e Brigadës 137 që u krijua për të shpëtuar Gjakovën

Themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës përbën një nga kapitujt më të rëndësishëm të luftës në Gjakovë dhe Kosovë. Por, si erdhi deri te vendimi për ta themeluar More...

By rdiogjk On Tuesday, March 20th, 2018
0 Comments

Besa Imami ruante një lidhje të fortë me Gjakovën

Besa Imami nuk është harruar, ndonëse kanë kaluar katër vite nga vdekja e saj. Aktorja shqiptare e lindur në Gjakovë në ditën e tetë të gushtit 1928, mbetet ndër aktoret më të mira që kanë njohur More...

By rdiogjk On Thursday, March 15th, 2018
0 Comments

Përvjetori i 46-të i shpërthimit të epidemisë së variola verës

Autor: Nehat Islami Pjesa e dytë e shkurtit të 1972, si zakonisht, Kosovën e zuri dimri me viroza, të cilat aty-këtu shpërthyen edhe në forma shqetësuese. “Është ende dimër, andaj asgjë e jashtëzakonshme”, More...

By rdiogjk On Thursday, March 8th, 2018
0 Comments

Femrat gjakovare që lanë gjurmë

Nuk është aspak e lehtë t’i kundërvihesh mentalitetit, aq më tepër një mentaliteti që të dënon publikisht dhe ku zëri i femrës është i pandjeshëm, gati sa nuk ekziston si pasojë e injorancës dhe More...

By rdiogjk On Sunday, December 31st, 2017
0 Comments

Ja emri dhe mbiemri më i shpeshtë në Gjakovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës për herë të parë publikoi një raport që ofron të dhëna për emrin dhe mbiemrin më të shpeshtë në Kosovë dhe shtrirjen e tyre në komuna me bazë popullsinë rezidente More...

By rdiogjk On Tuesday, July 25th, 2017
0 Comments

Donika Podrimja: Ju rrëfej tim atë

Ali Podrimja mbylli sytë përgjithmonë më 21 korrik të vitit 2012. Një shkrimtar i madh, një gjakovar e shqiptar krenar dhe një baba e mik i jashtëzakonshëm. Kështu e kujtojnë ata që e njohën personalisht, More...

By rdiogjk On Monday, July 17th, 2017
0 Comments

Rrëfimi për veturën elektrike “Made in Kosova”

Gjashtë të rinj nga Organizata Joqeveritare “BONEVET” prezantuan në Gjakovë veturën e parë elektrike të ndërtuar nga të rinjtë në Europë. Ndërkohë që shumica e kosovarëve po përgatiteshin për More...

By rdiogjk On Tuesday, July 4th, 2017
0 Comments

Hadi Shehu, aktori i pavdekshëm…

“Një njeri i papërsëritshëm nuk vdes kurrë”, janë fjalët e Murteza Nurës në dokumentarin biografik të Hadi Shehut, aktorit të madh shiptar që mbylli sytë përgjithmonë më 13 mars të këtij viti. KTV More...