.

Edi Furra publikoi këngën “Hajde gjakovare”

Këngëtari i mirënjohur, Edi Furra, së fundmi publikoi projektin e tij më të ri muzikor “Hajde gjakovare” një dedikim për të gjitha femrat gjakovare. Fillimisht kënga u promovua në Radio Gjakova, prej nga nis edhe klipi që shoqëron këngën, i cili pjesën më të madhe është realizuar në pjesën e Çarshisë së vjetër. Furra u More...

by rdiogjk | Published 6 years ago
By rdiogjk On Monday, April 23rd, 2018
0 Comments

Gjakova shënon Ditën e Librit, biblioteka fton qytetarët të dhurojnë libra

Të hënën në Gjakovë u shënua Dita Botërore e Librit. Këtë ditë, Biblioteka e qytetit “Ibrahim Rugova” e kremtoi me moton “Dhuro edhe ti së paku një libër” ku ftoi të gjithë qytetarët që More...

By rdiogjk On Saturday, March 31st, 2018
0 Comments

Promovohen dy veprat e Ragip Ballatës

Profesori Ragip Ballata të shtunën promovoi veprat me titull “Mësuesit e Gjakovës” dhe “Themelet e arsimit shqip në Gjakovë”. Të dy këto vepra flasin për mësuesit gjakovarë të cilët shërbyen More...

By rdiogjk On Friday, March 30th, 2018
0 Comments

Komuna ndan 26 mijë euro për Teatrin “Hadi Shehu”

Asambleja e Gjakovës të premten mori vendim që të subvencionojë për këtë vit me 26 mijë euro Teatrin e Qytetit “Hadi Shehu”. Teatri i ka arsyetuar këto mjete me 4 premiera brenda vitit, 40 repriza More...

By rdiogjk On Wednesday, March 28th, 2018
0 Comments

Koncerti i kitarës klasike në Bullgari, “Prenk Jakova” përfaqësohet me Shend Dolin

Nxënësi i klasës së kitarës në shkollën e muzikës “Prenk Jakova”, Shend Doli, do të përfaqësojë Gjakovën në edicionin e 22-të të garës ndërkombëtare të kitarës klasike e cila do të mbahet More...

By rdiogjk On Tuesday, March 27th, 2018
0 Comments

Myrvete Kurtishi nderohet me çmimin vjetor për vepër jetësore

Në kabinetin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, u mbajt ceremonia e ndarjes së Çmimit Vjetor për Vepër Jetësore dhe çmimeve të tjera për teatër. Çmimi për Vepër Jetësore More...

By rdiogjk On Friday, March 16th, 2018
0 Comments

Vihet gurthemeli i Qendrës Kulturore në Rogovë

Pasditen e së premtes në Rogovë u vu gurthemeli i Qendrës së Kulturës. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, kryetari Ardian Gjini dhe zëvendësministra e zyrtarë të More...

By rdiogjk On Tuesday, March 13th, 2018
0 Comments

Kultura, një hap më afër sponsorizimeve nga bizneset

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka finalizuar edhe hapin e fundit në raport me Ligjin për sponsorizime në fushën e kulturës, rinisë e sportit. Me këtë hapen dyert që bizneset të mund të mbështesin More...

By rdiogjk On Wednesday, March 7th, 2018
0 Comments

Gjakova do të mirëpresë mbi 100 të rinj nga e gjithë bota

gjakovGjakova do të jetë nikoqire e ngjarjes më të madhe kulturore e ndërkombëtare, ku mbi 100 të rinj nga mbarë bota do të qëndrojnë për dy javë në vendin tonë. Këto dy javë do të jenë të mbushura More...

By rdiogjk On Tuesday, February 27th, 2018
0 Comments

“60 vjet për 60 minuta”, Sevdai Radogoshi rrëfen jetën e tij përmes stand-up komedisë

Humoristi Sevdai Radogoshi të hënën mbrëma festoi ditëlindjen e tij të 60-të duke shfaqur stand-up komedinë “60 vjet për 60 minuta” në skenën e Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi”. Përmes kësaj More...