.

DKRS njofton OJQ-të me ndryshimet në rregulloren për subvencionim

Drejtoria  për Kulturë, Rini dhe Sport mbajti takim informues me përfaqësuesit e organizatave joqeveritare dhe të klubeve sportive të Gjakovës, para të cilëve u prezantua rregullorja me ndryshime mbi kriteret, standardet dhe procedurat e financimit publik të OJQ-ve. Ndonëse njëzëri është pranuar se kjo rregullore parasheh më shumë More...

by rdiogjk | Published 6 years ago
By rdiogjk On Wednesday, February 21st, 2018
0 Comments

Xeni e Kastriot Tusha rikthejnë traditën e koncerteve me “Perlat shkodrane”

Ikona e muzikës gjakovare dhe gjithëshqiptare Shkëlzen Jetishi-Xeni dhe artisti i madh nga Shqipëria, Kastriot Tusha edhe këtë radhë janë bërë bashkë për të sjellë në Gjakovë “Perlat shkodrane” More...

By rdiogjk On Friday, February 16th, 2018
0 Comments

Nxënësit gjakovarë hapin ekspozitë të përbashkët

Nxënësit e shkollave të komunës së Gjakovës, të premten në foajenë e pallatit të kulturës “Asim Vokshi” hapën ekspozitën e tyre të përbashkët për nder të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Krijimet More...

By rdiogjk On Thursday, February 15th, 2018
0 Comments

Ekspozita e koncert, nxënësit e shkollës “Fehmi Agani” kremtojnë përvjetorin e pavarësisë

Nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës së mesme të ulët “Fehmi Agani” të enjten shfaqën koncertin e tyre festiv me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Performancat e tyre me këngë More...

By rdiogjk On Thursday, February 15th, 2018
0 Comments

10-vjetori i pavarësisë, mbahet ora letrare me poetët gjakovarë

Në kuadër të Javës së Pavarësisë, të enjten në sallën solemne të Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi” u mbajt ora letrare “Poetët për Pavarësi” ku morën pjesë krijues gjakovarë. Drejtoresha More...

By rdiogjk On Wednesday, February 14th, 2018
0 Comments

Shkëlzen Rexha hap ekspozitë në Nju Jork

Në Konsullatën e Kosovës në Nju Jork, të martën me rastin e shënimit të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, fotografët Shkëlzen Rexha dhe Arben Llapshtica kanë hapur një ekspozitë me fotografi. Në More...

By rdiogjk On Tuesday, February 13th, 2018
0 Comments

Hapet ekspozita “Përtej shqisave” e Argenita Fetahut dhe Andin Bakija

Me aktivitete të ndryshme kulturore po vijon kremtimi i 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës në Gjakovë. Në ambientet e Muzeut Etnografik të martën u hap ekspozita “Përtej shqisave” e dy artistëve More...

By rdiogjk On Thursday, February 8th, 2018
0 Comments

Premtimi i Gashit: Më shumë mbështetje për kulturën në Gjakovë

Gjakova në të kaluarën njihej për një kalendar më të pasur kulturor. Shumë festivale apo aktivitete të tjera kulturore vitet e fundit nuk mbahen në mungesë të mbështetjes financiare nga Ministria e More...

By rdiogjk On Tuesday, January 30th, 2018
0 Comments

Teatri “Hadi Shehu” përcaktohet për dy premierat e para për 2018

Teatri i Qytetit “Hadi Shehu” synon që këtë vit të shfaqë 4 premiera. Drejtori i teatrit, Edi Kastrati, tha se tashmë janë përcaktuar dy premierat e para të cilat do të inskenohen në pjesën e parë More...

By rdiogjk On Tuesday, January 16th, 2018
0 Comments

Gjakova nis përgatitjet për kremtimin e 10-vjetorit të pavarësisë

Komuna e Gjakovës ka nisur përgatitjet për të shënuar 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Përpos pjesës protokolare, tashmë është në finalizim edhe pjesa e aktiviteteve kulturore. Ndonëse ende More...