.

Mozaiku i Alkentit hyn në librin e rekordeve Guinnes

Rekordet Botërorë Guinnes konfirmuan pranimin e rekordit të dytë të gjkovarit, Alkent Pozhegu. Mozaiku i Rita Orës i punuar me 15 maj të këtij viti tashmë zyrtarisht mozaiku më i madh i punuar me fara. Alkenti krijoi portretin e këngëtares shqiptare me famë ndërkombëtare Rita Ora duke përdorur misër, grurë, fara luledielli e tjera. Ky More...

by rdiogjk | Published 7 years ago
By rdiogjk On Thursday, August 24th, 2017
0 Comments

Mbyllet me sukses projekti “Artistët e vegjël ‘thyejnë’ kufirin”

Është përmbyllur projekti ndërkufitar “Artistët e vegjël ‘thyejnë’ kufirin”, në të cilin morën pjesë 6 shkolla nga Gjakova dhe veriu i Shqipërisë. Me këtë rast, kryetari i Bashkisë More...

By rdiogjk On Tuesday, August 22nd, 2017
0 Comments

“Esnaf”, projekti që kërkon ta rikthejë tradicionalen në modë

Të hënën në mbrëmje në Çarshinë e Madhe mori jetë projekti “Esnaf” që ka si qëllim promovimin e produkteve moderne me motive tradicionale të krijuara nga artizanët gjakovarë. Me këtë rast, u More...

By rdiogjk On Tuesday, August 15th, 2017
0 Comments

Xhamia e Hadumit dhe Teqja e Sheh Banit në pulla postare

Posta e Kosovës ka lansuar në treg pullat postare me objektet e trashëgimisë kulturore të Gjakovës. Bëhet fjalë për objektet e Xhamisë së Hadumit dhe Teqesë së Sheh Banit. Muajin e kaluar Posta e Kosovës More...

By rdiogjk On Monday, August 14th, 2017
0 Comments

Ekspozohen makinat klasike

Me iniciativën e Oldtimer Club “Gjakova” e në mbështetje të Drejtorisë komunale të Kulturës, të dielën u eksopozuan dhe defiluan nëpër qytet automjetet klasike. Në këtë organizim morën pjesë More...

By rdiogjk On Friday, August 11th, 2017
0 Comments

Vandalizëm në “Ali Podrimja”, shkatërrohet rrethimi e vidhet frigoriferi

Persona të papërgjegjshëm dhe vandalë vazhdojnë ta kenë si cak Parkun Kulturor “Ali Podrimja”. Të premten, kamerat kanë fiksuar dy persona duke marrë frigoriferin që përdoret për ftohjen e pijeve More...

By rdiogjk On Friday, July 28th, 2017
0 Comments

Makina elektrike, jehonë në mediat e huaja

Kanë kaluar 3 javë që nga prezantimi i veturës së parë elektrike të prodhuar në Kosovë, por jehona e saj vazhdon nëpër botë. Projekti i 6 të rinjve gjakovarë pjesë e hapësirës krijuese “Bonevet” More...

By rdiogjk On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Pulla postare dedikuar kërcimeve nga Ura e Fshejtë

Në garën kërcimeve nga Ura e Fshejtë që është mbajtur të dielën, Posta e Kosovës promovoi pullën më të re postare që i dedikohet këtij sporti të veçantë. “Shfaqjet atraktive nga ky vend i bukur More...

By rdiogjk On Saturday, July 22nd, 2017
0 Comments

Më 1 dhe 2 gusht, festë për bashkatdhetarët

Ministria e Diasporës ka publikuar axhendën e aktiviteteve kulturore që do të mbahen për nder të bashkatdhetarëve. Në komunën e Gjakovës organizimet për bashkatdhetarët, janë paraparë të mbahen me More...

By rdiogjk On Friday, July 14th, 2017
0 Comments

Prezantohet vetura elektrike

Gjashtë të rinj nga Gjakova, pjesë e Hapësirës Krijuese BONEVET, kanë ndërtuar veturën e parë elektrike në Kosovë. Buna Perteshoni, Dion Doli, Enisa Muhaxhiri, Lumi Zhubi, Gëzim Haziri dhe Beatrisa Zherka More...